BUTELKOMATY CARREFOUR I EKO-PUNKT NA ŚLĄSKU MAJĄ WZIĘCIE
14 kwietnia, 2023 Kategorie: Aktualności
Sieć sprzedażowa Carrefour w współpracy z EKO-PUNKT testuje od stycznia w dziesięciu sklepach w województwie śląskim własny system kaucyjny. W niespełna trzy miesiące zebrano w ten sposób 2 miliony opakowań, wypłacając klientom w bonach łącznie ponad 300 tysięcy złotych. Mimo, że założenia już w fazie koncepcji były bardzo ambitne, to nikt nie spodziewał się, że tak szybko uda się osiągnąć zakładane cele. Opakowanie numer 2 000 000 trafiło do automatu prawdopodobnie podczas wielkanocnych zakupów.
Autorska wersja systemu kaucyjnego stworzonego przez Carrefour i EKO-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań ruszyła na początku roku. Butelkomaty o nazwie PETfur stanęły w ośmiu hipermarketach: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także dwóch supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu. Do automatów klienci mogli (i wciąż mogą) oddawać zużyte opakowania po napojach, w tym plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Maszyny po wrzuceniu opakowania mierzą je i ważą, a także odczytują kod kreskowy, żeby przyporządkować do odpowiedniego pojemnika. W zamian drukują dla klientów bon, którym od razu można zapłacić za zakupy w sklepie.
W niecałe trzy miesiące zebrano w ten sposób już 2 miliony opakowań, wypłacając klientom łącznie ponad 300 000 złotych w ramach kaucji, która wynosi 15 groszy za każde zwrócone opakowanie. To również 50 ton plastiku, któremu akcja dała nowe życie. Wzięło w niej udział już ponad 75 tysięcy klientów.
– Tak znakomity wynik testowego systemu kaucyjnego udało się osiągnąć dzięki zwiększającej świadomość ekologiczną kampanii marketingowej „Zwracaj i zarabiaj w Carrefour” oraz ogromnemu zaangażowaniu naszych klientów w działania na rzecz planety – mówi Sylwester Mroczek – manager ds. rozwoju w Carrefour Polska. – W niektóre dni przed naszymi butelkomatami ustawiają się długie kolejki osób chętnych do zwrotu opakowań. Pokazuje to, że zaproponowany przez nas system kaucyjny, bardzo dobrze odpowiada na potrzeby wszystkich uczestników rynku, w tym najważniejszego jego ogniwa – konsumentów, od których zależy jego powodzenie i skuteczność – dodaje.
– Zainteresowanie projektem przerosło nasze oczekiwania. To sygnał, że społeczeństwo jest gotowe na takie rozwiązania – podkreśla Renata Sarnecka – członek zarządu Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań. – Mieszkańcy przyjęli nasz projekt z wielkim entuzjazmem. Dzięki wspólnym wysiłkom 2 miliony opakowań trafiło do recyklingu i pozostało w obiegu zamkniętym. Jest to dowód na to, że oferując dobre rozwiązania możemy jako przedsiębiorcy mobilizować mieszkańców do efektywnego działania na rzecz środowiska. System kaucyjny jest jednym z takich rozwiązań – dodaje.
Ministerstwo Środowiska i Klimatu prowadzi obecnie prace nad regulacjami prawnymi, których celem jest wypracowanie i wdrożenie nowego systemu kaucyjnego w Polsce. Unijna dyrektywa Single Use Plastics (SUP) nakłada na państwa członkowskie obowiązek zbiórki 77% butelek napojowych w 2025 i 90% w 2030 roku. Według niedawnych zapewnień ministra Jacka Ozdoby, ustawa o systemie kaucyjnym ma zostać uchwalona jeszcze podczas tej kadencji parlamentu.